Větrat znamená zdravě bydlet !

Během stavebních prací, zejména mokrých procesů, je nutné významě větrat.

Pokud není instalováno řízené větrání s rekuperací, pak je důležité pravidelné větrání i v průběhu běžného užívání stavby. Zavřená okna nezajišťují hygienickou výměnu vzduchu.

Správně větrejte

A tak správně větrejte!

Ráno okna cca na 10 minut otevřít, větrat nejlépe s průvanem.

Suchý venkovní vzduch může proudit dovnitř a vlhký se dostane ven. Potom všechna okna zavřít a prostory vytopit. Po 3-4 hodinách je vzduch opět nasycen a je čas pro nárazové větrání.

Nárazové větrání několikrát za den na několik minut opakovat!
Při větrání napříč více pokoji se dosáhne max. za 3 minuty kompletní výměny vzduchu.
4 - 6 minut větrání dle venkovní teploty. Studený venkovní vzduch obsahuje jen nepatrnou vlhkost a může, když se ohřívá, pojmout velké množství vlhkosti. Tedy čím nižší je venkovní teplota, tím kratší větrání.

Dobrý materiál bez správného větrání Vás může přijít draho!
Co možná nejvíce nákladů na topení se ušetří v dnešní době u novostavby nebo přestavby jen použitím dobrých materiálů. Teplo zůstane v prostoru. Také izolační působení moderních dřevěných oken je mnohem lepší než dříve. Často se tvoří pára na oknech s dobrým izolačním sklem. Kapky přitom stékají dolů. Na různých místech v obývacím pokoji nebo ložnici se objevují plísně. Napadení houbou je zvlášť nepříjemná věc.
Špatné nebo chybějící větrání způsobuje zdraví škodlivé klima prostoru značně narušující kvalitu života našeho domova. Naopak správné větrání šetří energie a udržuje pěkné životní prostředí, protože čerstvý a suchý vzduch se ohřívá několikrát rychleji než vlhký.

Dřevo je přírodní materiál s výbornými vlastnostmi!
Správnou péčí a údržbou dosáhnete stále pěkných oken. Chraňte je zvlášť před vysokou vlhkostí během stavební fáze a v prvních měsících užívání bytu. Správným větráním dosáhnete zdravé klima, zabráníte tvorbě plísní ve Vašem bytě a zvýšíte životnost Vašich dřevěných oken.

Proč je zvlášť důležité správné větrání novostavby nebo přestavby během topné sezóny!
Při vysychání novostavby nebo přestavby uniká z vnitřní omítky a podlahy enormní množství vodní páry. Ale také vytváření vlhkosti vzduchu obyvateli je přirozeným jevem. Zvlášť viditelné je to u par v koupelně nebo kuchyni. Důležitým faktorem je také neviditelné a stálé odpařování samotných obyvatel. Odpařování jednoho člověka za noc je asi 1 litr, což dělá u čtyřčlenné rodiny za rok alespoň 24 plných koupacích van.

Vnitřní teplotu nikdy nenechat klesnout pod 15 °C.

Správné větrání :