Dům zalitý sluncem

Pro pasivní dřevostavbu s okny SOLID COMFORT se majitelé rozhodli nejen kvůli úsporám energií, ale zejména kvůli komfortu bydlení, který jim tento dům poskytuje.

V pasivních domech jeklíčovým faktorem nejen síla zateplení a způsob vytápění, neméně důležitým prvkem je i volba vhodných oken a dveří s perfektními tepelněizolačními vlastnostmi, které ale umožňují co největší solární zisky. Navštívený dům, kde okna hrají prim, je skvělým příkladem zvládnutého návrhu.

Dům zalitý sluncem

Po rozhodnutí postavit si vlastní dům hledali sympatičtí manželé vhodný pozemek nejen ve městě, ale i v jeho blízkém okolí. Dávali přednost klidné lokalitě v blízkosti přírody, která ale zároveň nebude příliš vzdálená od města, které poskytuje potřebnou občanskou vybavenost.

Budoucí stavebníci nechtěli ponechat nic náhodě, a proto se zajímali rovněž o vhodnou orientaci pozemku ke světovým stranám. Jenže najít ten pravý se ukázalo jako hodně tvrdý oříšek. „Pozemek jsme hledali asi tři roky, ovšem bezvýsledně." Nakonec se ale štěstí usmálo a vysněný pozemek se našel. „Pozemek, který jsme nakonec koupili, se nachází na okraji v obci v těsné blízkosti města. „Tedy ve městě i mimo město zároveň. Je to právě to místo, které jsme si vyhlédli hned na začátku jako nejvhodnější pro nás," dodává spokojeně majitel domu.

Zpátky k prvotní myšlence

„Od okamžiku, kdy jsme koupili pozemek, jsme přemýšleli, jak bude vypadat náš dům, co musí splňovat, jaké bude mít dispoziční řešení a tak dále. Rozhodnutí jednoznačně padlo na nízkonákladový dům z hlediska provozu. V úvahu připadaly dva typy – nízkoenergetický a pasivní dům. Jenže od pasivních domů nás odrazovaly i renomované firmy s tím, že náklady na stavbu značně převyšují návratnost investic." Po přesvědčování nakonec majitelé myšlenku stavby pasivního domu opustili. Ovšem ne na dlouho, jak ovšem v té době ještě nevěděli... „Naše představy o architektonickém pojetí se časem vyvíjely. Od bungalovu, až po poschoďový dům městského typu. Listovali jsme časopisy, prohlíželi si internetové stránky firem a utvářeli si názor na náš budoucí dům." Navštívili jsme pražský veletrh bydlení, kde jsme získali bližší kontakty na firmy. Několik jsme jich oslovili a projednali první návrhy. Po dalších úvahách se nakonec majitelé vrátili k myšlence pasivního domu, který bude prosluněný dostatkem prosklených ploch, jenž zajistí maximální solární zisky. A jak zpětně hodnotí, udělali dobře.

Dostatek světla

Charakter domu udával v hrubých rysech územní plán města. „S architektem jsme doladili konečný vzhled a dispozice domu." Výsledkem je elegantní dům nadčasové architektury v konstrukčním systému ATREA.

V přízemí se nachází prostorný obývací pokoj propojený s jídelnou a kuchyňským koutem. Z kuchyně má paní domu perfektní přehled o dění kolem domu díky rohovému oknu. Do přízemí se vešla i pracovna, technické zázemí a koupelna, v podkroví jsou prostorné tři prostorné ložnice, dvě šatny a koupelna. Obytný prostor zaujme svojí světlostí díky velkým oknům. Prosklené plochy propouštějí do domu sluneční paprsky, které fungují jako vysoce ceněné solární zisky a pozitivně ovlivňující energetickou bilanci domu. Jenže aby se teplo z domu hned nevytratilo, bylo nutné zvolit velmi kvalitní konstrukci oken. Volba padla na dřevěná okna SOLID COMFORT SC 92 od společnosti SLAVONA.

Úryvek článku z časopisu Dům a Zahrada, autor Ondřej Krejčí

Související témata:

← Zpět