Dřeviny

Vyberte si dřevinu na svá okna. Ze stejného dřeva i ve stejné povrchové úpravě vyrábíme i vchodové dveře.

Dřevěná okna vyrábíme z lepeného hranolu z napojovaných nebo fixních pohledových lamel.

Dřeviny vhodné k výrobě oken a dveří

K výrobě oken se nejvíce používají jehličnaté dřeviny (smrk, borovice a modřín), z listnatých dřevin především dub.

SMRK

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Na všech třech řezech (příčný, podélný, tečný) snadno zaznamenáme zřetelné barevné odlišení jarní a letní přírůstkové vrstvy dřeva. Jádro není barevně odlišeno, a pokud se místy (od oddenku) vyskytuje tmavší zahnědnutí, jedná se o vadu, počátek hniloby. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý, poměrně pevný a pružný. Smrkové dřevo má velmi výhodné vlastnosti pro opracování, proto se smrk stal, díky člověku, naším nejrozšířenějším stromem.

Smrk patří mezi měkké dřeviny (stejně jako borovice), proto má velmi nízkou tepelnou vodivost a smrková okna mají nízký součinitel prostupu tepla.

I když je smrk měkké, ale relativně pevné a pružné dřevo, je vhodné k výrobě oken. Jeho výhodou je světlá barva a jednotná kresba, proto lze povrchově upravovat do mnoha odstínů. Neobsahuje tolik pryskyřice jako např. borovice, proto nehrozí její výron.

MODŘÍN - nejkvalitnější dřevo pro okna

Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou drobných, většinou dobře zarostlých součků.

Okna z modřínu jsou optimální variantou, jednak pro houževnatost a kvalitu této dřeviny, ale i pro výraznější a zajímavější kresbu. Nevýhodou je vyšší cena oproti smrku.

DUB

Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších už odedávna. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka" (přeříznuté dřeňové paprsky).

Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha.

Nevýhodou dubu je vyšší cena. Vzhledem k vysoké hustotě a tvrdosti, jsou jeho tepelně-izolační vlastnosti horší než u jehličnatých dřevin. Problematičtější je i povrchová úprava na dubu, paradoxně je její životnost menší než u jehličnatých dřevin.

Některé informace o vlastnostech dřeva jsou čerpány z www.mezistromy.cz.

Konstrukce dřevěného lepeného hranolu

Dřevěná eurookna jsou vždy vyrobena z lepeného hranolu v provedeních:

  • nenapojovaném - fixním (tato dražší varianta je bez napojení v pohledové lamele, což je zejména estetická přednost.),
  • napojovaném – cinkovaném (levnější napojovaná varianta hranolu má v pohledové lamele spojení „zoubky", v odborné terminologii se tento spoj nazývá cink).

Středové lamely jsou vždy z napojovaného materiálu. V případě dlouhých prvků (nad 3m) již není dodáván fixní hranol a musí se tyto díly vyrobit z napojovaného.

← Zpět