Pasivní dřevostavba

Nemusíte být experty na stavebnictví, abyste v České republice zachytili stoupající trend dřevostaveb. A pokud už se stavebník rozhodne právě pro dřevostavbu, pak ji realizuje v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

Pasivní dřevostavba

S dřevostavbami mají velké zkušenosti odborníci z hodonínské firmy H.L.C. spol. s r. o. Na jednu jejich stavbu jsme se zajeli podívat do Dubňan nedaleko Hodonína. Její investor si přál, aby bylo při stavbě použito materiálů, které po sobě při výrobě, zabudování i případné likvidaci zanechávají jen nejmenší energetickou i ekologickou stopu. Moderní a šetrné metody měly být uplatněny i pro ohřev vody, vytápění a větrání. Konstrukce domu byla navržena jako montovaná dřevostavba s obytným podkrovím a podzemním podlažím. Velmi dobře se dům zařazuje mezi okolní venkovskou zástavbu také díky sedlové střeše s vikýřem nebo keramickému obkladu fasády ve stylu lícové cihly. Solární kolektory a velké prosklené plochy na jižní straně domu technologickou vyspělost nezapřou, nicméně celkový dojem neruší.

Stavba horní části domu využívá tepelně-izolačních vlastností dřevovláknitých materiálů.

Okna, dveře a další „výplně"

V dubňanské novostavbě jsou dřevěná okna a dveře SOLID COMFORT SC92.

Takže...

Po prohlídce dubňanské dřevostavby je jasné, že z materiálů převažuje hlavně dřevo a dřevovlákno. Výhodou dřeva jako základního stavebního materiálu je rychlá a relativně snadná montáž hrubé stavby. Navíc je maximálně tolerantní k životnímu prostředí, což platí i opačně. A v dnešní době zvýšené energetické pozornosti dovolí vlastnosti dřeva vytápět dřevostavbu podstatně menším množstvím energie, než je tomu například u klasických zděných domů.

Bližší technické specifikace objektu jsou uvedeny na www.pasivnidomy.cz

Dům byl oceněn v celorepublikové soutěži „Český energetický a ekologický projekt 2009"

← Zpět