Kulatý dům Rapotice

Kulatý dům ze dřeva, hlíny a slámy.

Kruhový dům s rovnou zelenou střechou a velkou prosklenou plochou orientovanou na jih. Byla použita okna SOLID COMFORT SC92.

Progresivně založený objekt na izolaci z pěnoskla je ve stěnách i střeše izolovaný slaměnými balíky. Kruhové řešení vyústilo v zajímavé konstrukční řešení - strop z kombinace trámů a příhradových vazníků je položen na vnitřní prstenec vápenopískových bloků, jenž tvoří zároveň akumulační jádro objektu.

Kulatý dům Rapotice

"Panu architektu Hudcovi jsme nechali volné pole působnosti. Vypracoval ideu kruhového domu s rovnou zelenou střechou a velkou prosklenou plochou orientovanou na jih. Návrh počítal s umístěním obytných místností po obvodu domu, ve středu pak měla být umístěna technická místnost, koupelna a spíž. I tento návrh respektoval naše požadavky, ale podlahovou plochou přesahoval 150 m2, což se nám jevilo jako příliš.

V následujících měsících, v podstatě až do 31.srpna 2009, kdy jsme podávali žádost na stavební úřad pro započetí územního řízení, jsme seděli nad plány dlouho do noci a hledali optimální variantu, kterých bylo nesčetně...

Poslední platná verze počítá se zastavěnou plochou 149,5 m2, tzn. kruhový dům o průměru 13,8 m. Původní architektova myšlenka zůstala zachována - místnosti jsou situovány podél obvodu. Změna nastala ve středu domu, kde jeho dominatou je nyní obývací pokoj. To znamená, že i koupelna a technická místnost jsou umístěny po obvodu, šatnu jsme zrušili. Vchod do domu je situován na jiho-východ. Za vstupem je předsíň s uložištěm na boty a kabáty. Dveře vpravo vedou do technické místnosti. Nalevo se pak jde do prostorné kuchyně, za kterou je jídelna. Prostoru bude vévodit finská pec - nízkoteplotní akumulační kamna. Největší prosklená plocha - dřevěná okna bude na jiho-západ, z jídelny.

Odtud bude i vstup na terasu, která bude ze severu krytá mírným valem a proti slunci a dešti chráněná přesahem střechy. Do vyvýšeniny plánujeme zabudovat malý sklípek na víno a zeleninu. Rádi bychom taky zbudovali saunu. Před domem, resp.terasou je v plánu zbudovat i malý biotop, jímající dešťovou vodu ze střechy. Venkovní omítky budou vápencové, hliněné; dům plánujeme také částečně obložit dřevem (ze severu).

Střecha bude rovná, extenzivní, zatravněná. Na střeše budou umístěny solární panely pro ohřev TUV.
Interiér nyní řešíme. Rádi bychom měli dřevěné stropy, podlahy a hliněné omítky.Vnitřní prstenec bude zděný z vápenopískových cihel, kvůli akumulaci tepla. Rovněž budeme pravděpodobně zdít i příčky mezi pokoji.

Dům bude osazen jednoduchou rekuperační jednotkou. Vytápění domu bude řešeno již zmíněnými kamny, případně na temperování budou využity přímotopy či jiné tepelné zářiče.

V budoucnu bychom rádi vyzkoušeli i solární energii - panely bychom potom umístili na přísřešek pro auta. V tuto chvíli vyčkáváme, jak se bude situace dále vyvíjet. Zatím nám nepřipadne solární enegrie příliš ekologická a ekonomická vzhledem k náročnosti výroby panelů, pořizovacím cenám a ne zcela jasné politice."

Citace webových stránek investorů "Kulatého domu" www.kulatydum.cz.

Další informace o tomto zajímavém projektu můžete vidět v pořadu Chalupa je hra z 28.12.2010 a 13.7.2012.

Fotografie: 1-20 Radek Novotný (foceno po dostavbě domu 2011), 21-30 Martin Zeman, časopis Dřevo a Stavby (foceno 2013 po dokončení terasy a kompletním zařízení interiéru).

Související témata:

← Zpět