Údržba a renovace dřevěných oken

Dřevo je živá surovina, která dýchá a roste. Dřevěná okna a dveře dodávají novostavbě zajímavý a pěkný vzhled. Abychom je chránili před povětrnostními vlivy a provlhnutím, použijeme pro povrchovou úpravu výrobky firmy ADLER: Aquawood Dickschichtlasur nebo Acryl-Spritzlack.

Musíme respektovat vlastnosti dřeva

Dřevo neustále pracuje tzn. není-li povrchově upraveno, nasává vlhkost z ovzduší a rozpíná se. Při suchém vzduchu se vlhkost ze dřeva vypařuje a dřevo se stahuje. Díky povrchové úpravě výrobky ADLER se tento proces výrazně zpomalí a zabrání se vzniku trhlin.
Abychom zabránili vzniku plísně nebo jiných poškození povrchu dřeva, je nutné velmi často větrat - obzvláště u novostaveb, kde jsou vlhké stěny. Také během zimy, kdy se topí, je nutné větrání, aby nedošlo ke kondenzaci par na skle okna.

Čištění a údržba oken

Aquawood Dickschichlasur a Acryl-Spritzlack jsou velmi odolné proti povětrnostním vlivům a UV-záření. I přesto je nutné se o tento povrch starat, podobně jako o lak na našem autě. Proto doporučujeme udržovací soupravu ADLER Pflegeset plus, která obsahuje čistič ADLER Top-Cleaner, udržovací přípravek ADLER Top-Finish, čistící hadřík a houbičku na nanášení přípravku ADLER Fenster-Tool s příslušnou miskou.

Použití této soupravy je jednoduché:

Pro důkladné vyčištění lakovaných ploch použijeme hadřík nebo houbičku k nanášení přípravku ADLER Fenster-Tool navlhčenou čističem ADLER Top-Cleaner a rovnoměrně rozetřeme. Následně utřeme čistým hadříkem namočeným v teplé vodě abychom se zbavili i posledních nečistot. Na tuto suchou a čistou plochu pak rovnoměrně naneseme ADLER Top-Finish hadříkem nebo houbičkou k nanášení přípravku ADLER Fenster-Tool.

Firma ADLER doporučuje použití této soupravy 1 - 2x do roka k oživení lesku plochy a prodloužení životnosti nátěru. Případné přelakování je možné bez problémů.

Údržba a renovace oken

U dřevěných oken by měla být v pravidelných intervalech prováděna kontrola možná mechanických poškození povrchové úpravy např. V důsledku krupobití. Došlo-li k poškození nebo zešednutí lazury či laku, protože např. nebyla prováděna pravidelná údržba prostředkem ADLER Pflegeset plus, je nutný renovační nátěr.

Tento se provádí následovně:

Okna natřená lazurou

Poškozenou vrstvu lazury vybrousíme až na dřevo. Začneme zrnitostí 80 a dokončíme zrnitostí 100 - 120, abychom dosáhli slabě sáknoucího podkladu. Základujeme výrobkem Aquawood-Imprägniergrund W30 v barevném odstínu jako lazura. Necháme min. 4 hodiny schnout a přetřeme štětcem 2 - 3 nánosy Aquawood-Dickschichtlasur sterichfertig v odstínu Hanf (konopí) nebo Natur (přírodní); doba mezischnutí 4 hodiny, výbrus zrnitostí 280.

Následně se celé okno přebrousí zrnitostí 280 a natře výrobkem Aquawood-Dickschichtlasur v odstínu Hanf (konopí) nebo Natur (přírodní). Doba schnutí mezi jednotlivými nátěry musí být minimálně 4 hodiny. Při správném dodržení tohoto postupu nevznikne prakticky žádný barevný rozdíl mezi původním a renovačním nátěrem. Případně mohou být přípravky Imprägniergrund a Dickschichtlasur zabarveny v originálním barevném odstínu dle výrobce oken, jestliže je známo označení barevného odstínu originálního složení přípravku ADLER .

V případě silně poškozených oken v důsledku odloupnuté lazury, zašedlých ploch a vyskytujících se trhlin ve dřevě doporučujeme následující pracovní postup:

Okna vyrobená ze dřeva jehličnatých stromů

Obroušení poškozené vrstvy až k surovém u dřevu (viz nahoře). Obroušení neporušených ploch brusným nástrojem o hrubosti zrn 120 v podélném směru. Celou vnější stranu okna 1x natřete přípravkem Pullex-Imprägniergrund Renovierfarbe v požadovaném barevném odstínu. Silně savé části dřeva natřete 2x („mokrou vrstvu na mokrou vrstvu"), nepoškozené části přetřete tenkou vrstvou. Doba schnutí činí min.12 hodin. Lehce vyhlaďte pomocí jemné brusné textilie. Celé okno 2x přetřete přípravkem Pullex Renova W30 v požadovaném barevném odstínu. Doba schnutí mezi jednotlivými nátěry činí cca 6 hodin.

Poznámka týkající se výběru barevného odstínu: Barvu raději porovnejte ukázkou ve vzorníku barevných odstínů.

Okna vyrobená ze dřeva listnatých stromů:

Příprava je stejná jako u oken vyrobených ze dřeva jehličnatých stromů. Pro barevné sladění obroušených míst dle barevného odstínu neporušených, neobroušených ploch se starým nánosem barvy přetřete plochu tenkou vrstvou Pullex plus. Doba schnutí činí min.12 hodin. Lehce vyhlaďte pomocí jemné brusné textilie. Celé okno 2x přetřete přípravkem Pullex Renova W30 v požadovaném barevném odstínu „Přirozený odstín pro listnaté dřeviny"..

Okna natřená krycím lakem

Poškozenou vrstvu laku vybrousíme až na dřevo. Začneme zrnitostí 80 a dokončíme zrnitostí 100 - 120, abychom dosáhli slabě sáknoucího podkladu. Základujeme výrobkem Aquawood-Imprägniergrund, ktery zaručuje ochranu proti modrání, houbám a insektu. Necháme 4 hodiny schnout a vybrousíme zrnitostí 280. Základovaná místa přetřeme 1 - 2 nánosy ADLER Acryl-Holzgrund (doba mezischnutí 3 hodiny). Jako krycí lak použijeme výrobek ADLER Seidenacryl ve zvoleném barevném odstínu. Po nejméně 5-ti hodinách schnutí přebrousíme celé okno zrnitostí 240 a ještě jednou přetřeme celé okno výrobkem ADLER Seidenacryl.

U silně poškozených oken se jejich oprava provádí stejným způsobem jako je výše popsáno u oken vyrobených ze dřeva jehličnatých stromů. Namísto Pullex Renova se jako krycí lak použije Pullex Color nebo ADLER Samtalkyd nebo Brilliantalkyd (2 nátěry).

Zdroj informací: Technický list ADLER